Poslušnost

23.06.2009 16:26

Náš taťka tento týden oslaví narozeniny, elánu má jako pohon 8x8, a tak jsem mu připravila mňamku - domácí utopence.

Nemůže to být jinak, než že mi při tom pomáhá nepřeberné množství tlapek za doprovodu neustálého kníkání Zazule, která pojala pocit, že jsem na ni musela dočista zapomenout, i když mi sedí pod nohama a překáží. Zmizela jen na chvili, když mi lohla špekáčka, důra jedna - je fakt že spadl a já si toho nevšimla.

Nicméně má malá úvaha se točí okolo poslušnosti, kterou více či méně po svém psovi vyžadujeme všichni. Vyžadujeme ji proto, že pak je život ze psem mnohem snažší, klidnější a méně náročný. Většinou to obhajujeme pocitem nutnosti - je to pro jeho bezpečí! Nicméně jde především o náš klid a blaho -  a o naši lenost. Ono mít neposlušného psa je opravdu mnohem náročnější i co do výdeje energie fyzické i psychické.

A tak se více či méně snažíme dosáhnout alespoň nějakého stupně výcviku a ovládání. Pro psa je to přirozené, vlčí předkové mají ve smečkách též určitý řád a hierarchii. Nicméně je otázkou, zda na jejím vrcholu stojí osmikilový, drzý kocour. Tak to totiž dnes vypadalo, když jsem se snažila nafotit obrázek na téma: vrcholová poslušnost bytového psa.

Po této mini fotoreportáži snad lépe pochopíte, proč psí mozek občas odmítá slepě plnit naše přání - on totiž ví, že v přírodě přežívá ten nedrzejší a ne ten nejposlušnější... Musíme jim to občas odpustit. Slepá poslušnost je často velice nepraktická v tom prostém psím životě.

Snaha o komickou "poslušnostní" fotku, vyžadovala "přirozené aranžmá", a tak na stole přistála lahev buřtů a ještě zbylá mísa plná těch voňavých věcí. Zaza byla nainstalována na židli - je to takové ze života, u nás psi běžně zasedají k jídelnímu stolu.

No snaha o bystrý pohled plný očekávání dalšího povelu se nezdařil - Zuzanka se rozhodla použít nejsilnější zbraň - klasický psí pohled, při kterém dokázala tak krásně svěsit očička, že by ji jeden dal facku... Ale drží se! Je to poslušná holka.

To už ovšem nově nastalou situaci merčí další člen domácnosti, který musí být o všem detailně informován, což se nestalo. Chyba, Alexek to musí ihned napravit. Zazinka stále poslušně, byť trochu tázavě..

Jenže to by ta chlupatá potvora neukojila svou zvědavost, kdyby jí stačilo se jen juknout. A tak stačí jen chvilka a už sedí na židli - chudák pes - taková potupa. To ten koton nemůže myslet vážně. Hele, paničko... Všeho s mírou.

Drzec jedna! To je přesně ten tvor, co poslouchat nemusí. Jediné na co čile reaguje je přepravka, kterou když vidí, tak se rychlostí světla dekuje z povrchu Země, protože hrozí návštěva u veterináře. Pokud jde o nějaké další povely, tak funguje tak "šupej" a "padej ty potvoro chlupatá" - to je pak kočičí život, bez povelů a pravidel, parááááda.

No detailně poukazuji, že drzost nezná hranic. Klidně si to olízal... Zrovna ten, který by se netknul ničeho jiného než kuřecího prsíčka nebo šunčičky.  Ale provokovat psici je přece hroznáááááá sranda...

Pokaždém správně provedeném povelu ale musí následovat řádná odměna!

 

Jo a pokud máte pocit, že váš pejsek nemá rád mořské řasy, které jsou tak dobré na pigment a kvalitu srsti, tak tady jsou jedny, které Zazulka MOOOOOOOOC ráda :)))))))))

Jediný komu je nějaké žrádlo u nás většinou putna je náš malušek Mikešek - ten se na nějaké buřty může tak akorát hezky vyspat - on si počká na tu dobrou konzervičku.

 

—————

Zpět