Lovecký výcvik I. - příprava

16.11.2011 16:52

 aneb recept jak si upečete psa s loveckými zkouškami

  

 

 

Budete potřebovat:

 

 • 1 ks inteligentní, učenlivý a tvárný anglický špringršpaněl (pokud neseženete, tak bude stačit středně inteligentní jedinec, ale příprava bude o to delší)
 • 1000-násobná dávka vaší maximální trpělivosti a vašeho odhodlání dosáhnout "nemožného"
 • 100-násobná dávka trpělivosti vašeho okolí
 • 1 kupa času
 • 1 pytel odměn
 • 1x středně velký mrazák
 • 1 pár holinek
 • 1x pláštěnka
 • 1x nejlépe terénní vozidlo, nemáte-li, tak alespoň přítele na telefonu, který vás přijede vytáhnout, až zapadnete někam na nezpevněné lesní či polní cestě
 • 1x  mecenáše, který vás bude posléze zásobovat zvěří, v opačném případě hodně peněz
 • + cokoliv proti klíšťatům
 • + kvalitní kartáč a hřeben

 

Výše uvedené je zcela nezbytné, pokud si ale celou práci chcete ulehčit a zpříjemnit, tak doporučujeme obstarat i následující:

 

 • Dle potřeby výmluvnost a fantazii až budete myslivcům a majitelům polí bulíkovat, cože tam právě děláte a až svým spoluobčanům budete vysvětlovat, že ta kačena plavající břichem nahoru na hladině místního rybníčku byla mrtvá už před měsícem a ten zrzavý králík za 150 Kč opravdu není právě odlovený zajíc…
 • Pro vaše povzbuzení přiberte k výcviku kynologického kolegu, který má se svým psem ještě horší pokroky než vy.
 • Zdatného, tichého a nezainteresovaného tahače vleček a kapače barev – lze využít i přibraného kolegu – v náporu vašich úspěchů bude ještě rád jen tahat a kapat.
 • Pár tablet Neurolu či Lexaurinu pro beznadějné fáze výcviku
 • Kapesník a kredit na mobilu pro nadějné fáze výcviku
 • Zkušební řády – jejich dobrá znalost vám umožní se zapojit do vášnivých debat a komentářů probíhajících na zkouškách v koroně na téma: „výkon rozhodčích“. Pozor, nepoužívat mimo koronu a nejlépe zapomenout v době vašeho posuzování!

PŘÍPRAVA

Nyní se blíže podíváme na důležitou fázi přípravy, kterou je dobré nepodcenit, protože v následujícím výcviku je klíčová.

 

Nacházíte se ve stavu, kdy jste se rozhodli více či méně dobrovolně složit s vaším anglickým špringršpanělem některou z loveckých zkoušek. Doporučuji se naladit na vlnu, že výcvik je opravdu vaší další radostnou aktivitou se psem, nikoliv jen nepříjemnou povinností potřebnou k tomu, aby váš pes či fenka byli chovní jedinci. Výcvik bude zvlášť pro vás méně frustrující.

Předem je dobré se také smířit s tím, že váš pes o loveckých schopnostech bude mít úplně jinou představu než „řády“ a tím i vy. To znamená, že celý výcvik je v podstatě přesvědčování psa, že to, co většinou sám od sobě umí, musí dělat tak, jak chcete vy.

 

Máte nastudovanou metodiku, máte připravené pomůcky, máte stále ještě natěšeného psa-ono ho to brzo přejde… Takže, vy jste připraveni zahájit výcvik. Ale pozor nejdřív je třeba na to připravit rodinu. Doporučuji již dopředu pozvolna přivykat. Najdete-li například sraženého zajíce, s nadšením svolejte celou lidskou smečku a donuťte je si ho důkladně prohlédnout. Až jednou sami navrhnou, že je to pěkný a jen ťuklý kus, který by se dal využít k výcviku – máte vyhráno! Do tohoto stavu to ovšem dospěje opravdu jen v ideálním případě a vy stejně budete muset čelit nazlobeným komentářům vyjadřujícím se k mnoha mrtvolám ve vašem mrazáku, ke smradu ze sušících se kožek na balkoně či k výtkám, že ten koupený králík za dvě stovky by byl na česneku rozhodně užitečnější než šestkrát rozmrazený, zamrazený a vláčený přes hory a doly.

 

To jsem nezmínila. Ale v pokročilejší fázi výcviku se opravdu z vaší lednice stane nezbytná, dočasná (minimálně na jeden rok) márnice pro nejrůznější opeřené a osrstěné jedince, které opakovaně budete zamrazovat a rozmrazovat. Bez zmiňované přípravné fáze vaší domácnosti by se vám dost dobře mohlo stát, že při pohledu, jak povýcvikovou kačenu vysoušíte v koupelně fénem, by povolali posily a na dveře vašeho bytu by mohli zaklepat bohničtí zřízenci se svěrací kazajkou. A věřte, že se střelenou kačenou na klíně, které fénujete peří, by se vám nepodařilo je přesvědčit, že jde jen o nepochopení ze strany vašich bližních. Tak to jen taková maličkost.

 

Na výběr máte hned několik možností. Vzhledem k tomu, že se nepředpokládá, že vaší první trofejí by měla být I. cena z Memoriálu Mileny Štěrbové, což je mimo jiné nejvyšší stupeň soutěže pro skupinu slídičů, tak vám stále zůstává pestrý výběr. Doporučuji vše vzít od začátku, ono se to celkem vyplácí a je to přirozené i pro psa. První metou tedy budou Zkoušky vloh. Ale o tom zas příště...

Není nad to, když pomáhá vlastní rodina, včetně neteře (sestra uvidí asi poprvé, takže neboj, Minda si před dvěma roky pak umyla ručičky) - ráda ji zase pohlídám - skvělý, nezainteresovaný, bohužel ne tichý, nosič...

 

—————

Zpět